مرور کلی وردپرس

مرور کلی وردپرس

مراحل ثبت دامنه ir:

ابتدا در سایت ایرنیک nic.ir ثبت نام کنید، پس از ثبت نام یک شناسه (id) برای شما در ایرنیک ساخته می‌شود. از این بعد هر جایی که بخواهید دامنه ir ثبت نام کنید، باید این شناسه را در فرم اطلاعات درخواستی وارد کنید.

برای خرید دامنه می‌توانید از خود سایت ایرنیک اقدام کنید، اما بهتر است دامنه را از همان سایتی بخرید که می خواهید از آن هاست تهیه کنید. چون در صورتی که دامنه را از شرکت دیگری بخرید( غیر از جایی که هاست را می خواهید بخرید)؛ نیاز به تنظیم های اضافی در قسمت تنظیمات DNS دامنه خریداری شده خواهید داشت. این تنظیمات DNS از طریق سایت ایرنیک Nic.ir قابل انجام است.

 

بخش‌های یک سایت وردپرسی

یک) یک هسته اصلی و اولیه که باید از سایت wordpress.org دانلود شود و در هاست نصب شود.

دو) یک قالب یا پوسته (theme) که ممکن است پولی باشد یا رایگان. با استفاده از قالب می‌توانیم ظاهر یک سایت را به شرکتی یا خبری یا فروشگاهی و… تغییر داد و البته قابلیت‌های مورد نیاز هم معمولا با تغییر قالب اضافه می‌شود. مثلا اگر یک قالب فروشگاهی نصب کنیم، علاوه بر این که ظاهر سایت به حالت فروشگاهی نزدیک می‌شود، امکانات ساخت فروشگاه هم اضافه می‌شود.

سه) افزونه‌ها (plugins) که با استفاده از آنها می‌توان قابلیت‌های جدیدی به سایت‌های وردپرسی اضافه نمود. افزونه‌ها هم ممکنه پولی یا رایگان باشند. بعضی از افزونه‌ها پولی هستند مثل افزونه دکان که یک افزونه همکاری در فروش هست. بعضی دیگر کاملا رایگان است، مثل افزونه Parsi Date و افزونه فروشگاه‌ساز ووکامرس. این افزونه‌ها به راحتی از طریق مخزن وردپرس قابل جستجو و نصب است. بعضی از آنها هم پولی هستند اما یک نسخه رایگان با امکانات محدودتر هم ارائه می‌دهند که از طریق مخزن وردپرس قابل نصب است اما نسخه کامل و پولی آن را باید از جایی غیر از مخزن وردپرس تهیه کرد. مثل افزونه Yoast SEO و افزونه Rank Math.

روش‌های نصب وردپرس بر روی هاست تهیه شده

یک) به پرداخت یک مبلغ ناچیز اضافه به شرکتی که هاست را از آن تهیه می‌کنیم از آنها می‌خواهیم هسته وردپرس را نیز برای هاستی که به ما تحویل می‌دهند، نصب کنند. هزینه این نصب بسیار پایین است، با هزینه‌ای حدود 30 الی 50 تومان  هسته وردپرس را برای ما نصب می‌کنند.

دو) هسته وردپرس را از سایت wordpress.org دانلود کنیم و در هاست آپلود کنیم و مراحل نصب را انجام دهیم. پس از نصب هسته وردپرس، قالب و افزونه های مورد نیاز را به تدریج نصب و اضافه نماییم.

سه) اگر قالب را از جایی تهیه کنیم که بسته نصبی آسان را به همراه قالب ارائه می‌دهد، در این صورت می‌توانیم با استفاده از بسته نصبی آسان، هسته و پوسته و افزونه های مورد نیاز اولیه را همه یکجا نصب کنیم. مثلا اگر یک قالب زفایر خریداری کنیم که در خودش بسته نصبی آسان دارد، در این صورت با استفاده از بسته نصبی آسان، هم وردپرس نصب می شود و هم قالب زفایر نصب می‌شود. و افزونه‌های مورد نیاز قالب زفایر هم همگی نصب می‌شوند. در این حالت معمولا  محتواهای demo هم نصب می شوند. محتواهای demo یعنی نوشته‌ها و برگه‌ها و عکس‌ها و محصولات آزمایشی از پیش آماده‌ای که به همراه نصب با قالب نصبی اضافه می‌شوند. یعنی مثلا اگر قالب زفایر را با بسته نصبی آسان نصب کنید، تعدادی صفحه و نوشته و برگه از پیش ایجاد شده و کامل هم ایجاد می‌شوند. و همچنین بخش فروشگاه سایت با یکسری محصولات اولیه و آزمایشی پر می‌شود و برگه فروشگاه تکمیل شده به نظر می‌رسد. اگر از بسته نصبی آسان استفاده می کنید، حواس‌تان باشد که دموها را نصب نکنید یا این که بعد از نصب، بلافاصله صفحه را از دید موتورهای جستجو مخفی کنید تا صفحات و نوشته‌های آزمایشی شما در گوگل ایندکس نشوند. لازم به تذکر هست که حتی اگر از بسته نصبی آسان برای نصب وردپرس استفاده نکنید، بعدا هم می‌توانید محتواهای Demo را در قالب سایت اضافه کنید. به این کار اصطلاحا درون‌ریزی کردن دموها گفته می‌شود.

 

اولین اقدام بعد از نصب وردپرس

بعد از نصب وردپرس، وقتی هنوز کار طراحی سایت تمام نشده است، اولا باید سایت را از دید موتورهای جستجو مخفی کنید تا صفحات آزمایشی و تمرینی شما در گوگل و دیگر موتورهای جستجو ایندکس نشوند. برای این‌کار از منوی تنظیمات وردپرس، بخش “خواندن” را انتخاب کنید و سپس گزینه ”    از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند” را تیک بزنید.

اقدام دوم آن است که صفحه ورودی سایت برای افرادی غیر از خودمان صفحه هایی مانند “در حال تکمیل شدن” و یا “Maintenance mode is on” نمایش داده شود و کاربر هیچ محتوای دیگری نبیند. برای این کار مثلا می‌توانید افزونه “Maintenance”  را نصب و فعال نمایید. برای این کار از بخش افزونه ها، سپس افزودن را انتخاب کنید و در بخش جستجوی افزونه‌ها در مخزن وردپرس عبارت Maintenance را جستجو کنید و اولین افزونه پیشنهادی را نصب و فعال نمایید. پس از فعال نمودن این افزونه، فقط شما که مدیر سایت هستید در صورتی که در پانل ادمین وردپرس Log in کرده باشید، می‌توانید صفحه ورودی سایت را ببینید. بقیه کاربران در هنگام وارد شدن به سایت فقط صفحه Maintenance را خواهند دید.

فعال کردن ویرایشگر کلاسیک به جای ویرایشگر گوتنبرگ

در نسخه‌های جدید وردپرس هنگام نوشتن ویرایشگری به نام ویرایشگر گوتنبرگ در اختیار شما قرار می‌گیرد که کار کردن با آن مشکل است. راه حل ساده تر آن است که ویرایشگر کلاسیک را فعال کنیم. همان ویرایشگری که در نسخه‌های قدیمی وردپرس استفاده می‌شد. برای این کار از قسمت افزونه‌ها گزینه افزودن را انتخاب کنید و سپس در قسمت جستجوی مخزن وردپرس، که در سمت چپ نمایش داده می‌شود، عبارت Classic Editor را جستجو کنید و پس از نمایش نتایج جستجو، در مقابل Classic Editor دکمه نصب را بزنید و منتظر شوید تا عملیات نصب انجام شود. پس از نصب شدن، دکمه “نصب” به دکمه “فعال” تبدیل می‌شود و شما باید دکمه فعالسازی را بزنید. چون تا وقتی که یک افزونه نصب شده فعال نشود، از آن استفاده‌ای نمی‌توان کرد.

فعال کردن ویرایشگر کلاسیک پیشرفته

امکانات ویرایشگر کلاسیک  شبیه به ابزارهای میکروسافت WORD است، اما امکانات آن کافی نیست. از این رو بهتر است افزونه “ویرایشگر کلاسیک پیشرفته” را هم نصب و فعال کنید. برای اینکار در مخزن وردپرس عبارت Advanced Classic Editor را جستجو کنید و در نتیج جستجو آن را بیابید و سپس آن را نصب و فعال کنید.

فعال کردن تاریخ شمسی به جای میلادی

برای فعال کردن تاریخ شمسی افزونه‌ Parsi Date را در مخزن وردپرس جستجو کنید و آن را بیابید و فعال کنید. سپس از قسمت “تنظیمات>>تنظیمات پارسی” به بخش تنظیمات این افزونه بروید. سپس از زبانه هسته، گزینه تاریخ خورشیدی را فعال کنید.

اضافه کردن آمارگیر

برای رصد کردن وبسایت خود نیاز به ابزار آمارگیری دارید که مثلا تعداد بازدیدکنندگان هر Post یا نوشته و برگه و همچنین تعداد کل بازدیدکنندگان سایت را نشان دهد. البته بهترین ابزار گوگل آنالیتیکس است. اما کار کردن با آن نیاز به آموزش مفصل دارد. یک راه ساده‌تر آن است که افزونه Wp Statistics را از مخزن وردپرس نصب و فعال کنید و از امکانات آن استفاده کنید.

افزونه‌های بک آپ گیری (Back Up)

یکی Backup Body و دیگری Updraft است

چند زبانه کردن سایت

افزونه wpml معروف ترین افزونه برای چند زبان کردن یک سایت است

افزونه مدیریت کاربران

افزونه userpro   افزونه بسیار خوبی برای مدیریت کاربران هست اما یک افزونه پولی هست. افزونه دیگری به نام Ultimate Member هم بسیار معروف هست. این افزونه رایگان هست و از طریق مخزن وردپرس به راحتی قابل نصب است

سئو

سئو (SEO) کوته شده‌ی عبارت (Search Engine Optimization) یا بهینه سازی موتورهای جستجو است و به معنای مجموعه اقداماتی است که موجب افزایش اعتبار سایت نزد گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌شود. یعنی بهینه‌سازی‌هایی که انجام می‌دهیم تا وقتی کاربری در گوگل یک موضوع مرتبط با سایت ما را جستجو کرد، گوگل سایت ما را در نتایج بالاتر و اول‌تر نشان دهد. البته تمام تلاش ما باید این باشد که سایت ما جزوه ده نتیجه اول در لیست نتایج باشد (یعنی صفحه اول نتایج باشد)، چون از صفحه دوم به بعد تقریبا هرگز توسط کاربر بررسی نمی‌شوند.

سئو کردن سایت خودش به دو بخش سئوی داخلی (On-Page) و سئوی خارجی (Off-Page) تقسیم می‌شود. سئوی On-Page به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که باید در داخل سایت خودمان انجام دهیم تا سئوی سایت ما بهبود یابد. اما سئوی Off-Page به معنای مجموعه عملیاتی است که خارج از وبسایت خودمان انجام دهیم تا رتبه سئوی سایت خودمان را افزایش دهیم. مهم‌ترین بخش سئوی داخلی سئوی محتوا است.

سئوی محتوا

سئوی محتوا به معنای تولید محتوا بر اساس اصول سئو است. برای تولید محتوای سئو شده می‌توان از ابزارهای مختلف سئو کمک گرفت. یکی از این ابزارها افزونه کمکی سئو محتوا است که به سایت وردپرسی اضافه می‌شود و به گردانندگان سایت کمک می‌کند تا محتوهایی که برای منتشرکردن در سایت تولید می‌کنند با معیارهای سئو منطبق باشد.  معروفترین این افزونه‌ها، افزونه Yoast SEO است که یک افزونه پولی است اما نسخه رایگان و محدود  آن را می‌توانید از طریق مخزن وردپرس نصب کنید. راه دیگر آن است که نسخه فارسی شده و کامل آن را از سایت‌هایی مانند ژاکت و راست چین بخرید. اما کانال تلگرامی TKHOST و یا کانال تلگرامی   danialtaherifar می‌توانید نسخه کامل و فارسی شده آن را رایگان دانلود کنید. پس از دنلود، جهت نصب باید از بخش افزونه‌ها، افزودن را بزنید امااین بار باید به جای استفاده از مخزن وردپرس، از بالای صفحه دکمه افزودن را بزنید و افزونه دانلود شده را آپلود کنید تا نصب شود.  یک افزونه سئویی وردپرسی دیگر Rank Math نام دارد که آن هم دو نسخه دارید یک نسخه رایگان و محدود که از مخزن وردپرس قابل نصب است و یک نسخه پولی هم دارد که می‌توانید آن را به طور رایگان از کانال تلگرامی TKHOST و یا کانال تلگرامی   danialtaherifar دانلود و نصب کنید.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.